Záhrada a permakultúrne pestovanie

Sen mnohých dospelých a predstava šťastného domova. Dom a záhrada. Dom s terasou, dostatočne priestranný, svetlý, ktorý je zároveň tým pravým domovom pre rodinných príslušníkov, ktorý ho obývajú. Ideálna predstava, ktorá môže byť realitou mnohých z nás.

Mnoho mladých ľudí odchádza bývať na vidiek do prírodného prostredia, kde sú v súlade s jednotlivými prirodzenými cyklami ako aj celkovým malebným okolím. Aj vy po niečom takom túžte? Možností je niekoľko. Ak nechcete investovať do novostavby a zadlžiť sa na niekoľko desiatok rokov, môžete si vybrať starý dom, ktorý dokážete postupne opraviť a prispôsobiť svojmu vysnívanému obrazu. Ďalšou možnosťou je kúpa pozemku a mobilného domu. Eko domy predstavujú zaujímavú investíciu, pri ktorej nepotrebujete stavebné povolenie, projekt na výstavbu domu, pretože si jednoducho kúpite už hotový zmontovaný dom so všetkým, čo potrebujete. Mobilné domy sa navyše vyznačujú použitím výhradne prírodných materiálov pri ich výstavbe. Takýmto spôsobom viete ušetriť na hypotékach a doba splácania v prípade nevyhnutnosti úveru sa vám zníži o niekoľko rokov.

bývanie v prepojení s prírodou

Čo so záhradou? Máte možno väčšiu záhradu, aká bola vo vašej predstave ideálneho a harmonického bývania v rovnováhe s prírodou? Ako ju využiť? Trápi vás, že pri všetkých povinnostiach vám nezostáva dostatok času na to, aby ste sa o záhradu dôkladne starali?

bývanie a očarujúca príroda

Možno práve vás zaujme novodobá permakultúrna filozofia, ktorá prináša nové postoje pre záhradkárov. Jednotlivé princípy sú v podstate staré, ale akosi sa na nich pri prílišných zásahoch v záhradách, pozabudlo. Permakultúra sa vyznačuje výsadbou jednotlivých plodín, ktoré sa navzájom podporujú do výhradnej blízkosti. Ďalším znakom permakultúrneho pestovania sú minimálne zásahy do rastu rastlín, pričom dôraz sa kladie na ich pozorovanie, čím sa vlastne učíme o prebiehajúcich procesoch priamo v našej záhrade. Permakultúrne štruktúry ako je bylinková špirála či slnečná pasca poskytujú možnosti, akým spôsobom usporiadať bylinky či zeleninu do záhonov, aby sa im darilo a aby sa nám záhrada na konci sezóny odmenila patričnou úrodou.