Plechové alebo hliníkové disky? Ktoré sú lepšie?

Neviete sa rozhodnúť, aké disky vybrať pre vaše auto? Pravdepodobne budete vyberať podľa dvoch základných kritérií- vzhľad a cena. Oplatí sa však pozrieť aj na ďalšie vlastnosti, ktoré nám plechové alebo v opačnom prípade hliníkové disky ponúkajú. Tieto sú vzájomne z odlišných materiálov a majú preto aj vzájomne odlišné vlastnosti. Ktoré sú teda lepšie a konkrétne v čom? Pozrieme sa na tie najdôležitejšie stránky a zistíme, v čom konkrétne disky bodujú.

Čierne auto, hliníkový disk

Aký je medzi nimi základný rozdiel?

  • Hliníkové disky sú ľahšie a štýlovejšie, no takisto drahšie. Plechové sú lacnejšie, menej vkusné a hlavne ťažšie, čo je cítiť okrem iného aj pri rozbehu auta.

Odolnosť a životnosť:

Záleží od situácie. Zoberme si napríklad situáciu, v ktorej disky narazia na obrubník. V tomto smere sú odolnejšie tie plechové. Pokiaľ ale vravíme povedzme o pôsobení dažďa na disk, odolnejšie sú tie hliníkové, nakoľko na rozdiel od plechových nepodliehajú korózii. Pokiaľ sa vyhnete nárazu o obrubník, hliníkové elektróny majú tendenciu vydržať dlhšie, niekoľko rokov. A nebudete sa musieť pravidelne trápiť s ich opravou.

Ferrari, koleso

Jazdné vlastnosti:

Elektróny (hliník) bodujú vďaka svojej nižšej hmotnosti. Rozjazd auta, ale tiež zabáčanie a brzdenie bude komfortnejšie s hliníkovými diskami. Znižujú opotrebenie komponentov a mierne znižujú spotrebu pohonných hmôt. Do plechových sa ale zasa nedostanú kamienky a sú o niečo lepšie bezpečnejšie.

Vzhľad:

Tu sú jasným víťazom oveľa štýlovejšie a estetickejšie disky z hliníka. Disky ako oz racing disky sú skutočne elegantné a dokážu pozdvihnúť celkový vzhľad vášho automobilu. Majú zaujímavý dizajn a dajú sa zladiť s farbou auta. Plechové v tomto bode zaostávajú, no dajú sa ozdobiť puklicami, ktoré imitujú dizajn hliníkových diskov.

Údržba:

Disky z hliníka na seba nezachytávajú toľko nečistôt ako tie plechové, ktoré sa udržiavajú podstatne náročnejšie. Elektróny prakticky stačí prebehnúť vodou.