Ochrana zdieľaných osobných údajov na webových stránkach

Internet je veľmi užitočným nástrojom, ktorý v súčasnosti jednoducho patrí k modernému životnému štýlu, pretože nám vďaka automatizácií a prechodu viacerých služieb do online prostredia v obrovskej miere uľahčuje každodenné fungovanie a život vo všeobecnosti. S používaním internetu však zároveň súvisí aj určité riziko, ktoré je spôsobené hlavne hrozbou v podobe možnosti zneužívania osobných údajov. Častokrát sa napríklad stáva, že vám začne chodiť do e-mailovej schránky nevyžiadaná pošta alebo vás kontaktujú otravní volajúci, ktorých telefónne čísla nepoznáte, bez toho, aby ste im váš mobilný kontakt dali.

používanie internetu

Spôsobené to môže byť tým, že ste niekde na internete napríklad pri objednávke zanechali svoje osobné údaje a tie boli následne zozbierané do databázy, ktorá bola zdieľaná ďalej a informácie sa tak dali ľahko zneužiť na neoprávnené spracovávanie a používanie tretími stranami. Z toho dôvodu bolo prijatých niekoľko medzinárodne platiacich legislatívnych opatrení, ktorých úlohou je ochrana osobných informácií a súkromia návštevníkov webov a zákazníkov internetových obchodov. Väčšina internetových obchodníkov má preto na svojom webe uvedené zásady ochrany osobných údajov https://www.schoellerallibert.com/sk/about-us/privacy-policy/, kde je uvedené presne, ktoré informácie o svojich zákazníkoch zbierajú a ukladajú.

zozbierané dáta

Najčastejšie ide o osobné údaje, ktoré zákazníci zadajú pri nákupe, zaregistrovaní sa na daný web a vytvorení používateľského účtu, prihlásení sa k odberaniu newsletteru, ale taktiež môže ísť aj o informácie, ktoré sa ukladajú po schválení tzv. cookies súborov, ktoré na vás vyskakujú pri navštívení takmer každej webovej stránky. Po schválení novej legislatívy však platí, že obchodníci a prevádzkovatelia webových stránok môžu osobné údaje, ako sú napríklad meno, priezvisko, dátum narodenia, adresa bydliska, záujmy, telefónne číslo, e-mailová adresa a iné, využívať jedine s výslovným súhlasom daného človeka. Údaje však môžu použiť iba na účely spracovania objednávky, prípadne marketingové účely vo forme odosielania noviniek v podobe newslettera na e-mail, pokiaľ ste sa prihlásili k jeho odberu, ale nemôžu byť zdieľané ani poskytnuté na žiadne iné činnosti.