Navštívte Plitvické jazerá

Národný park Plitvické jazerá, sa nachádza na hornom toku rieky Korana, medzi pohoriami Veľká a Malá Kapela a Plešivec. Jeho rozloha je takmer 30 000 hektárov. Preto je obľúbeným turistickým miestom. Podľa štatistík ho ročne navštívi viac ako 200 000 turistov.
 
jezero

V parku sa môžete pohybovať iba po vyznačených trasách. Tie tvoria rôzne chodníčky, ale najmä mosty. Nie je to iba kvôli ochrane tohto miesta. V roku 1991 sa na území parku odohrala takzvaná veľkonočná krvavá bitka. Išlo o prvý vojenský konflikt, juhoslovanskej občianskej vojny, ktorý si vyžiadal ľudské obete. V dôsledku toho, sa tu ešte aj dnes, sem tam objaví nejaká tá mína.
Zaujímavé je, že sa tento vojenský konflikt odohral v čase, keď už bolo toto územie chránené. Národný park vznikol v roku 1949 , pre verejnosť bol však prístupný až od roku 1958.
 
plitvické jezero

V parku sa nachádza iba päť riek. Na nich sa však rozprestiera 16 väčších a ešte niekoľko malých jazier. Z celkovej rozlohy parku, zaberajú jazerá takmer 220 hektárov. Najvyššie položené jazero sa nazýva Proščansko jazero. Rozprestiera sa na ploche 68 hektárov, je dlhé 2,8 kilometra a jeho najhlbší bod sa nachádza v 37 metrovej hĺbke. Pri zaplatení vstupenky do parku, sa k nemu môžete zviesť pravidelnou kyvadlovou dopravou. Mimochodom, bez vstupenky sa do parku bohužiaľ nedostanete.
Najväčším jazerom je Kozjak. Patrí do sústavy ôsmych jazier s názvom Rječica. Je dlhé 3 kilometrov a hlboké 46 metrov. Rozloha tohto jazera, je neuveriteľných 80 hektárov. Pravidelne cez neho premáva parník pre turistov.

skály
 
Celkovo tu nájdete 140 vodopádov. Tie sú zväčša tvorené jednotlivým prepájaním riek. Napríklad rieka Plitvica spadá do kaňonu cez 78 metrový vodopád. Navštíviť môžete aj jaskyne a žriedla, ktorých je tu okolo dvadsiatky. Jazerá sú obklopené bukovým, jedľovým, tisovým a smrekovým lesom. Fauna je podobná tej našej. Najčastejšie tu stretnete líšky, srnce a diviaky. Pri veľkom šťastí, však môžete natrafiť aj na medveďa.